Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gothic metal

19. 2. 2007

Gothic Metal

Gothic metal, také nazýván goth metal, je styl, který vznikl kombinací heavy metalu a gotické hudby. Vzniknul na počátku 90. let 20. století v Evropě, částečně i v USA. Protože gotic metal zasahuje svou šíří mnoho naprosto odlišných stylů, lze se setkat i s jiným zařazením, než jaké je uvedené níže.

Počátky (1983-1990)

Počáteční fáze gothic metalu se dá definovat jako gotic rock s metalovými texty. Ačkoli Glenn Danzigova skupina Samhain se v tomto směru také projevila, největší vliv na toto období se přisuzuje Christianu Deathovi. Hluboký baryton Rozze Williamse a Valora Kanda, sestupné basové kytary a děsivé synthy udělali na spoustu následujících kapel velký dojem. Celtic Frost - přestože považována mnohými za původní black metalovou skupinu - také sehrála roli zde pro svůj gotický zvuk.

Dále (1990-současnost)

V 90. letech si pár mladých kapel v severní Anglii vypůjčila zvuk gothic metalu 80. let a spojila ho s pomalým "pohřebním" zpěvem od Black Sabbath. Vzniklý styl, nazýván byl gothic doom nebo také gothic death, lze považovat za druhou fázi vývoje tohoto žánru. Skupiny, které se prosadily tento žánr, jsou například Paradise Lost, My Dying Bride a Anathemu.

Přestože Skandinávie byla známá spíše pro svůj Black Dead metal, právě mnohé z těchto skupin se přeorientovaly a začaly hrát více gothic - například Tiamat, Theatre of Tragedy a Lake of Tears. Paradise Lost, Anathema vyžívali ve svých skladbách ženského hlasu, norští Theatre of Tragedy ale byli první gothic metalovou skupinou se ženou, coby kapelnicí (Liv Kristine Espenaes Krull - později nahrazena další zpěvačkou, tentokrát se jmenovala Nell).

I NY skupina Type O Negative byla spojena s dead metalem and trash metalem přes předchozí kapelu zpěváka/basisty Petera Steela, Carnivore. Charakteristické je pro ní její ostré a drzé, avšak vtipné výstupování.

O něco méně tvrdá verze gothic metalu se rozvíjela uprostřed 60. let. Tyto skupiny se zaměřily na ženské hlasy, ne nutně operní, a výrazně omezily doom metalové prvky a temné mužské hlasy. Patří sem The Gathering (Nizozemí), Within Temptation (Nizozemí), Lacuna Coil (Itálie) a Lacrimosa (Německo). Některé skupiny také přidávali elektronické zvuky a klasický rockem a výsledkem byla lehčí a snesitelnější forma žánru.

Scéna gothického metalu je v současné době velmi rozvinutá v Severní Evropě, především ve Finsku.

Pojmy a zařazení

Přestože styl není tolik kontroverzní jako ostatní metalové žánry, je důležité umět rozlišit ty skupiny, které mají jen gothic "image" a ty, které opravdu hrají gothic metal.

Když se například začala rozšiřovat sláva Marilyna Mansona, někteří novináři ho zařadili mezi "gothic rock" a "gothic metal", přestože lze v jejich hudbě nalézt jen velmi málo znaků těchto stylů. Rostoucí popularita industrial rocku v 90. letech může být označena za hlavní zdroj těchto omylů, protože někteří umělci se inspirovali "gotickým" stylem oblékání podobně jako skutečné gothic metalové skupiny.

Ačkoliv gothic metal - stejně jako většina metalových žánrů - se těžko zařazuje, některé hlavní znaky jsou tyto:

- texty se zaměřují na abstraktní předměty: víra a Bůh, nebe a peklo, romance, horor, deprese, ztráta blízkých, prázdnota a smrt. Typicky jsou postavy umístěny do prostředí před 20. stoletím.

zpěv je většinou mužský, ženský, nebo zpívají oba. Mužské hlasy jsou buď hluboké tenory, nebo death-metalový chrapot. Ženské hlasy bývají vysoké a operní, ale někdy jsou zpívané v normální stálé tónině a jsou zkombinované s dozvukem efektů.

- kytary a basy jsou hlavní. Někdy více, někdy méně používají distorsion, stejně jako doom metal. Dále používají bicí (někdy synthetizátory); tempo a zvuk jsou většinou závislé na výkonu zpěváka a konkrétní písni.

Gothic metal má mnoho společného se symphonic metalem. Symfonický metal vznikl někdy koncem 90. let 20. století. Na rozdíl od gothic metalu, který je spíše agresivní (podle death metalu), je symphonic metal jednoduší, lehčí a převládají v něm motivy klasické hudby.